2014 2012 2010

Aktualności

Gala Europejskiego Poety Wolności online

Zapraszamy do obejrzenia zapisu z Gali wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Uroczystość, która odbyła się 21 marca br. w Teatrze Wybrzeże wyreżyserował Marcin Liber, poprowadziła Agnieszka Szydłowska z radiowej Trójki, a Magdalena Cielecka recytowała wiersze nagrodzonych poetów z wokalnym wsparciem Chóry Opery Bałtyckiej. Zobaczmy raz jeszcze, jak cieszyła się nagrodzona chorwacka poetka - Dorta Jagić w chwili odczytania werdyktu Jury: https://www.youtube.com/watch?v=tfDXlU6yjsI

Europejska Poetka Wolności i sparing literacki na Big Book Festival w Warszawie

Dorta Jagić, laureatka Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2014 za tom „Kanapa na rynku”, po raz kolejny przyjedzie do Polski. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z poetką podczas warszawskiego Big Book Festival, który odbędzie się w dniach 14 - 15 czerwca. Oprócz akcentów poetyckich, nie zbraknie tych związanych z tłumaczeniami. Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury – Odnalezione w Tłumaczeniu są partnerem otwartego sparingu literackiego, w którym publiczność spróbuje swych sił w szwedzkich tłumaczeniach pod okiem Katarzyny Tubylewicz i Dominiki Góreckiej.

Dorta Jagić – zdobywczyni Nagrody Europejski Poeta Wolności w Krakowie!

Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają 13 czerwca o godz. 18.00 do Księgarni pod Globusem na spotkanie z chorwacką poetką - Dortą Jagić i jej tłumaczką Małgorzatą Wierzbicką, które poprowadzi Szymon Kloska. Jagić otrzymała 21 marca br. Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności za tom „Kanapa na rynku” (2011). Nagroda ta promuje i wyróżnia wartościowe zjawiska poetyckie podejmujące temat wolności. - Wiersze Dorty Jagić są afirmacją wolności kobiety, jej niepoddawania się naciskom cielesności i uczuć, determinacji społecznych i historycznych – napisało w uzasadnieniu werdyktu jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana.

Kraje wylosowane do konkursu w 2016r

Na gali wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności wylosowane zostały kolejne kraje, z których będą nominowani poeci i poetki w roku 2016. Są to:

- Portugalia,

- Włochy i San Marino,

- Dania,

- Węgry,

- Macedonia,

- Rumunia,

- Rosja.

Dorta Jagić z Chorwacji Europejską Poetką Wolności 2014!

Dorta Jagić, poetka z Chorwacji, została laureatką Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w 2014r za tom „Kanapa na rynku” (2011). Jury w uzasadnieniu podkreśliło mocno obecną w jej twórczości afirmację wolności kobiety. Poetka otrzymała statuetkę oraz nagrodę w wysokości 100 000 zł. Od drugiej edycji konkursu, wyróżniani są również tłumacze. W III edycji konkursu, razem z poetką nagrodę (10 000 zł) otrzymała jej tłumaczka  – Małgorzata Wierzbicka.