2014 2012 2010

Europejska Poetka Wolności i sparing literacki na Big Book Festival w Warszawie

Dorta Jagić, laureatka Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2014 za tom „Kanapa na rynku”, po raz kolejny przyjedzie do Polski. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z poetką podczas warszawskiego Big Book Festival, który odbędzie się w dniach 14 - 15 czerwca. Oprócz akcentów poetyckich, nie zbraknie tych związanych z tłumaczeniami. Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury – Odnalezione w Tłumaczeniu są partnerem otwartego sparingu literackiego, w którym publiczność spróbuje swych sił w szwedzkich tłumaczeniach pod okiem Katarzyny Tubylewicz i Dominiki Góreckiej.

 

 

Big Book Festival jest świętem wielbicieli książek, festiwalem otwartym, włączającym publiczność w akacje literackie. W ciągu dwóch dni kilka tysięcy czytelników weźmie udział w 50 spotkaniach z ponad setką zaproszonych gości z Polski i ze świata. W programie są dyskusje, spacery literackie, głośne czytanie, wirtualne rozmowy, a to wszystko w zaskakujących przestrzeniach miasta, ulicach czy prywatnych gabinetach pisarzy. Instytut Kultury Miejskiej oraz Nagroda Europejski Poeta Wolności i festiwal Odnalezione w Tłumaczeniu są partnerami wydarzenia.

 

W sobotę, 14 czerwca o godz. 16.00 w ogrodach przy Ambasadzie Szwecji (ul. Bagatela 3) odbędzie się sparing literacki, o którym mówią organizatorzy: - Jeśli myślisz, że nie umiesz mówić po szwedzku, udowodnimy, że jest inaczej. Będzie to zabawa dla wszystkich, którzy lubią literaturę szwedzką, nie tylko dla zawodowych tłumaczy. Nie trzeba znać nawet słowa po szwedzku, by dobrze bawić się na tym wydarzeniu. Sparing składa się z trzech rund, podczas każdej z nich rywalizujące drużyny będą miały za zadanie przetłumaczyć z szwedzkiego na polski kilka krótkich fragmentów książek trzech autorów szwedzkich: Augusta Stindberga, Henninga Mankella i Astrid Lindgren. Drużyny poprowadzą dwie tłumaczki: Katarzyna Tubylewicz, która jest też kierowniczką programową Gdańskich Spotkań Tłumaczy Odnalezione w Tłumaczeniu oraz Dominika Górecka. W sparingu wezmą udział dwie, 10-osobowe drużyny, lecz publiczność nie będzie się nudzić. Organizatorzy zapraszają do kibicowania i konkursów, które będą uzupełniać przerwy między rundami. Do wygrania są książki najpoczytniejszych autorów szwedzkich. Na koniec wszyscy wspólnie odczytają głośno „Lokomotywę” Juliana Tuwima - po polsku i w szwedzkim przekładzie. Partnerami tego wydarzenia jest Ambasada Szwecji, Instytut Kultury Miejskiej, festiwal Odnalezione w Tłumaczeniu i Instytut Polski w Sztokholmie.

 

Bohaterką niedzielnego spotkania, 15 czerwca o godz. 15.00 w Barze Studio na Placu Defilad 1, będzie chorwacka poetka – Dorta Jagić, laureatka Nagrody Europejski Poeta Wolności za tom wierszy „Kanapa na rynku” (2011) oraz jej tłumaczka – Małgorzata Wierzbicka. 21 marca, podczas gali wręczenia Nagrody w Gdańsku, jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana napisało w uzasadnieniu werdyktu: - Wiersze Dorty Jagić są afirmacją wolności kobiety, jej niepoddawania się naciskom cielesności i uczuć, determinacji społecznych i historycznych. Łączą konkretne doświadczenie egzystencjalne z przesłaniem o uniwersalnym zasięgu. Jury wyraża również swe uznanie dla pracy Małgorzaty Wierzbickiej, która przełożyła poezję Dorty Jagić. Spotkanie z poetką poprowadzi Kazimiera Szczuka, historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna.


Dorta Jagić jest poetką, autorką krótkiej prozy i dramatów, tłumaczką, filozofką i religioznawczynią, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności za tomik „Kanapa na rynku”, w którym opowiada o kobiecie w różnych aspektach i etapach życia. Obecnie pracuje nad słownikiem kobiet biblijnych. Lubi podróżować. Za swój debiutancki tomik wierszy („Plahta preko glave”, 1999) otrzymała prestiżową chorwacka nagrodę poetycką: „Goran za mlade pjesnike”. W 2007 roku na międzynarodowym festiwalu poetyckim w Rumunii otrzymała Nagrodę „Balkan Grand Prize for Poetry”. Współpracuje ze studenckimi amatorskimi teatrami eksperymentalnymi.


---
Big Book Festival, 14 – 15 czerwca, Warszawa
Organizator: Fundacja „Kultura nie boli”
http://www.bigbookfestival.pl/
https://www.facebook.com/bigbookfestival

 

Sparing literacki
Data: 14 czerwca, godz. 16.00 – 17.30
Miejsce: Ambasada Szwecji w Warszawie ul. Bagatela 3
Prowadzące: Katarzyna Tubylewicz, Dominika Górecka
Partnerzy: Gdańskie Spotkania Tłumaczy Odnalezione w Tłumaczeniu, Instytut Kultury Miejskiej, Instytut Polski w Sztokholmie, Ambasada Szwecji
http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/
http://ikm.gda.pl/

 

Spotkanie z Dortą Jagić – laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności 2014
Data: 15 czerwca, godz. 15.00 – 16.30
Miejsce: Bar Studio, ul. Plac Defilad 1
Prowadząca: Kazimiera Szczuka
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności
http://www.europejskipoetawolnosci.pl/
http://ikm.gda.pl/